Prestupy hráčov v žiackych kategóriách

Jukka Tiikkaja je novým mužom na  metodickom oddelení SZĽH. Hokejový zväz ho angažoval preto, aby pomohol na fínsky spôsob s metodikou a zavedením účinných pravidiel pri výchove našej hokejovej mládeže. Jedným z dôležitých pravidiel, ktoré sa aplikuje vo Fínsku, je zásada neprestupovať a nemeniť tím v žiackych kategóriách. Dodržiavanie takejto zásady na Slovensku, a predovšetkým v Bratislave, nebude však vôbec ľahké. Tu si rodičia zvykli na to, že rozhodujú v hokejových záležitostiach za svoje deti. Zmeniť tím je v Bratislave momentálne veľmi jednoduché. Alebo prestúpiť do iného klubu v našom meste alebo ešte jednoduchšie je odísť do zahraničia. Napríklad do Brucku alebo niekam blízko za českú hranicu.

Samozrejme takéto odchody práve tých najlepších hráčov sú pre výsledky žiackych tímov nepríjemné. Plánovali sme si napríklad v kategórii ôsmakov silný tím. Avšak odchody niektorých hráčov po minulej sezóne a na začiatku tejto sezóny situáciu zmenili. A zmenili aj výkonnosť mužstva. Potom sa nám stáva, že v najsilnejšom tíme ligy nastupujú v prvej päťke dvaja hráči, ktorí dostávali v  minulej sezóne v Ružinove maximálnu podporu našich trénerov. Na jednej strane by sme sa mohli tešiť, že títo chlapci dostali základy hokeja v Ružinove a že naši tréneri  celkom dobre pracujú, keď sa presadili aj v silnom tíme. Na druhej strane oslabili tieto odchody nielen ôsmakov ale prichádza k vynúteným posunom hráčov vo všetkých kategóriách.

Druhým aspektom je však otázka, či sú takéto zmeny tímov dobré pre samotných mladých hokejistov. Prvou otázkou, ktorú by si mali rodičia pri svojom rozhodnutí položiť je, že prečo by mal šikovný chlapec meniť tím, keď sa práve v Ružinove dostal hokejovo na dobrú úroveň. Je naozaj vhodné, aby chlapec zmenil už tak skoro svoj tím, odišiel od kamarátov s ktorými vyrastal? Nevraviac o tom, že mladý hokejista potom vôbec necíti zodpovednosť k tímu a zaujíma ho len vlastný prospech. A hokejistu – egoistu neskôr nebude chcieť žiadny tréner. Hokej je tímový šport.

Poznám príliš veľa prípadov, keď hokejisti v žiackom veku menili tímy. Rodičia špekulovali a z talentovaného chlapca nebolo nič. Čas, keď treba z malého klubu odísť ďalej príde. Určite to však nie je v žiackom veku. A to vedia nie iba vo Fínsku.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *