Zmení sa niečo?

Je druhá polovica augusta a hokejisti trénujú na ľade. Celkom logické konštatovanie, nie? A kde by mali trénovať, ak nie na ľade. Mladí hráči Ružinova ešte stále putujú za ľadom do Petržalky, lebo na ružinovskom zimnom štadióne bola porucha.
Tých porúch je však v našom hokeji akosi primnoho. A tento náš populárny šport trpí. S  ním aj trpezliví fanúšikovia, ktorí každým rokom začiatkom mája vyvesia slovenské vlajky v očakávaní úspechov na majstrovstvách sveta, kde sa už v polovici mája dozvedia, že slovenskí hokejisti skončia opäť pred dverami štvrťfinálových bojov. So závisťou sa pozeráme, ako pred obdobím trénera Gustáva Bubníka vo fínskej reprezentácii sme sa s hráčmi Suomi hrali ako mačky s myšou. Dnes pri súboji so škandinávskymi mužstvami sme sa ocitli temer v pozícii outsidera, pozeráme sa na nich ako na vzor, ktorí vedia „narábať“ s mládežou podstatne lepšie ako my. A pritom je to také jednoduché: treba predovšetkým trénovať na ľade…
Odmyslime si kultúru našich zimných štadiónov, zostaňme len pri ľadovej ploche. Kluby sa po ukončení súťaží ponáhľajú s prerušením prevádzky. Ľad by mohol byť začiatkom marca či apríla ešte k dispozícii, ale vedenie klubu často nariadi tréning na ľade ukončiť. Pritom sú tréneri naďalej platení a ľad by mohol mať klub často ešte k dispozícii.
A tak niektoré mládežnícke tímy po skončení súťaže začiatkom marca sa už na ľad dostanú až niekedy koncom júla, začiatkom augusta. Hráč v pätnástich rokoch, kedy by sa mal najviac rozvíjať, príde každým rokom prinajmenšom o dva mesiace tréningu na ľade. Dokonca aj mužstvá našej tzv. Extraligy, ktoré sa neprebojovali do play -off, končia svoju hernú činnosť niekedy vo februári, marci a sto hráčov „špičkovej“ úrovne sa už len lenivo prizerá, ako sa ešte stále v zimných mesiacoch poriadne netrénuje. Čisto matematicky, v priebehu troch rokov prichádzajú vlastne hokejisti o jednu celú sezónu. Z jedného roka sú na ľade pol roka…
A tento neduh sa netýka ani počtu zimných štadiónov, ani ich kultúry, ba ani nedostatku kvalifikovaných trénerov, či dokonca často ani toľko prepieraných nedostatku finančných prostriedkov…
Treba sa len čudovať, že v takýchto podmienkach sa celkom darí vychovávať talentovanú mlaď trebárs klubu HK Ružinov 99. Na posledných majstrovstvách sveta osemnásťročných, kde sme porazili Českú republiku, mal tento klub, zameraný iba na výchovu hokejovej mlade, piatich mladíkov. Ak ku tomu prirátame hokejistov z tejto liahne, ktorí hrajú v seniorskej extralige , musíme sa vlastne čudovať. V roku 2011 išiel z tohto klubu na adresu Metodického oddelenia SZĽH, Komisiu mládeže SZĽH list poukazujúci na skutočnosť, že koniec zimy a začiatok jari je tréningový proces negatívne ovplyvňovaný nepokrytím základných potrieb, no nič sa nemení.
Možno v tom tkvie okrem iného úspech HK Ružinov 99 pri výchove talentovanej mládeže, že sa zakaždým snaží vymazať tento deficit ľadu. V Ružinove už niekoľko rokov platí pravidlo, že mládežnícke tímy korčuľujú až do konca apríla. Je pravda, že v apríli už ťažko nájdu na Slovensku súpera na prípravný zápas. Iné slovenské tímy v tej dobe už dávno na ľade nie sú. A tak museli v apríli tohto roku dorastenci Ružinova vycestovať do Budapešti, aby si mohli zahrať zápas.
Okrem toho sú v Ružinove tiež už niekoľko rokov bežné ranné individuálne tréningy. Zamerané sú na rozvoj individuálnych zručností mladého hráča. Toľko sa hovorí o škandinávskej ceste hokejových akadémií s individuálnymi tréningami, ale niečo podobné sa v rámci tréningového procesu na ľade deje už v Ružinove dávno.
V minulosti, keď ešte patril hokej na Slovensku medzi úspešné športy, organizovali sa na Slovensku ešte v apríli turnaje ako napríklad Dunajský pohár, juniori Slovana cestovali na turnaj do Švajčiarska.
Ešte ako dlho sa budeme vyhovárať na nedostatok nových hál, keď nedokážeme využiť ani tie jestvujúce. Existujú prirodzene aj iné problémy slovenského hokeja, ktoré spôsobili jeho voľný pád, ale odstránenie tohto stavu patrí medzi tie najzákladnejšie. Poddimenzované tréningové možnosti nemôžu priniesť zmenu. Náš hokej si to nezaslúži. Už budúci marec by mohol priniesť zmenu. Samozrejmosť, že hokejisti v auguste trénujú na ľade by mala platiť aj na marec a apríl.

Autor: Tomáš Kraus

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *