Náš klub má svoje priority

Tomáš Kraus je renomovaný hokejový novinár. Bude spolupracovať s nami v našom hokejovom klube. Ponúkame Vám jeho prvý príspevok.

Náš klub má svoje priority

Ak sa pustíte do projektu, mali by ste mať pred sebou nejakú víziu. V športe je touto víziou výkonnosť, zodpovedajúca potencionálnemu vysnívanému majstrovskému titulu /to bývalo/, teraz sme svedkami skôr obchodníckemu poňatiu, a to – vychovať hráča, za ktorého dostaneme riadny balík peňazí.
Hokejový klub Ružinov nemá podobné ambície. Na budúci rok oslávi päťdesiatročné jubileum svojho vzniku. Pravda,názvy sa menili, najskôr BEZ-ka, neskôr ŠHK Danubia 96, až napokon HK Ružinov. V časoch najväčšej slávy to dotiahli až na úroveň 1. slovenskej národnej hokejovej ligy.
Lepšie renomé si však získal bratislavský ružinovský klub výchovou vynikajúcich hokejistov. Výstavným exponátom je brankárska hviezda Jaroslav Halák z New York Islanders,ale jedným dychom možno dodať i ďalších ako Jozef Bukovinský, Ivan Dornič, Darius Rusnák, Dušan Pašek či Roman Kukumberg. A pôsobila tu celá plejáda skvelých trénerov. Meno majstra sveta Jána Filca pozná hokejová verejnosť najlepšie.
To bolo v minulosti. V súčasnosti je však pýchou klubu obranca Martin Feherváry, ktorý keď mal 16 rokov, nastúpil za Malmö Redhawks v najvyššej švédskej súťaži, kde sa tak stal najmladším legionárom v histórii a celkovo šiestym najmladším hráčom jednej z najlepších líg na svete.
Zdá sa nám, že hokejový svet a najmä ľudia v ňom, sú akoby z iného cesta ako iní športovci. Nezabúdajú. Jágr podporuje Kladno, kde začínal, Švehla posielal ročne vysoké sumy svojej Dukle Trenčín a spomedzi menoslovu slávnych odchovancov HK Ružinov nájdeme v súčasnosti vo vedení Jána Filca, aktívny je i Ivan Dornič v úlohe trénera.

Partnerom pre náš rozhovor sa stal jeden z členov vedenia klubu Ľubomír Pokovič.

Aké sú Vaše ambície v HK Ružinov?

Nebude to znieť ako klišé, keď poviem, že zámerom je vyhľadávať, objavovať talenty, rozvíjať ich potenciál a dávať slovenskému hokeju športovcov, ktorí nás budú dobre reprezentovať? Nie sme jediní, ktorí ku svojej práci pristupujú z tohto zorného uhla. Neočakávame z toho žiadne finančné benefity, ak máte toto na mysli.

Keď sme už pri peniazoch, ľudia ako vy vlastne suplujete to, čo by mala robiť spoločnosť, ak chce hokej v konkurencii obstáť. Bude to stačiť na návrat do svetovej hokejovej špičky?

Nenahovárame si, že ideme spasiť slovenský hokej. Máme tu osem vekových kategórii, hráme najvyššiu dorasteneckú súťaž, najvyššiu súťaž  kadetov, dozaista raz medzi nimi bude nejaký reprezentant. My z neho nebudeme mať žiadny finančný profit, iba dobrý pocit. Viete, často sa prízvukuje veľká finančná náročnosť pre rodičov, ktorí posielajú svoje deti na hokej. U nás platí rodič mladších vekových kategóriach mesačne 40 EUR, v starších 80. Aj keď od novembra minulého roku pribudli medzi výdavky platby za ľad, členské sme pre túto sezónu nezvýšili. Spočiatku sa môže výstroj odkúpiť už použitá, deti rastú, neoplatí sa kupovať niečo nové, drahé.

Povedzte nám niečo o prijmoch a výdavkoch…

Ročné výdavky sa pohybujú medzi 150-170 000 EUR. Najdrahšia je ľadová plocha, za ňou sú výdavky na dopravu a platy trénerov. Prijmy by mali okrem členského príspevku od rodičov tvoriť príspevky mesta, štátu, sponzoring. Nie je to práve ľahká úloha pracovať s takýmto rozpočtom. Letnú sezónu sme začali na zimnom štadióne v Petržalke, u nás v Ružinove ešte nemáme ľad. Správca haly uvádza ako dôvod montáž mantinelov v starej hale a že sa pokazil kompresor v novej hale. Neočakávam, že sa k hokeju bude niekto správať tak ako my, ale bol by som rád, keby sa šport, ktorý má na Slovensku tradíciu, za sebou výsledky nestal stredobodom pozornosti iba v časoch majstrovstiev sveta a aj to iba v rokoch, keď sa slovenskému reprezentačnému výberu darí. Návrat medzi najlepších nám nepadne z neba.
autor: Tomáš Kraus

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *